Słowniczek

Włosmetyczki

Jeśli dopiero rozpoczynasz świadomą pielęgnację kręconych włosów, słownictwo w bazie kosmetyków może być dla Ciebie niezrozumiałe. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie.

Słówka

Cocamidopropyl Betaine

Detergent o łagodnej mocy działania, znajdujący się najczęściej w szamponach. Statystycznie wywołuje uczulenie o wiele częściej, niż inne substancje myjące. Alergia objawia się swędzącą skórą głowy, zaczerwienieniem, krostkami, wysypką, pieczeniem, przesuszeniem włosów i skóry głowy, a w najgorszym przypadku nasilonym wypadaniem.

Final Wash

Całkowite oczyszczenie włosów szamponem, który zawiera mocne detergenty i niektóre o średniej mocy działania oraz nie ma w składzie 'poliquaterni’, 'quaterni’, silikonów. Od Final Wash zaczyna się metodę Curly Girl oraz najlepiej jest też rozpocząć świadomą pielęgnację, aby zmyć z włosów wszelką nadbudowę. Jest też świetnym sposobem na 'RESET’ w trakcie dbania o włosy. Korzystamy z Final Wash, gdy chcemy oczyścić włosy z nadmiaru protein, czy innych składników PEH lub gdy nie rozumiemy ich obecnych potrzeb, nie wiemy, czego im brakuje.
 

Link afiliacyjny

Jest to unikalny adres URL prowadzący do strony reklamodawcy. Wchodząc w niego, my otrzymujemy niewielką prowizję. Jej sumę przeznaczamy na rozwój Włosmetyczki. We Włosmetyczce jedynymi linkami afiliacyjnymi są te prowadzące do Ceneo i znajdują się na stronie z analizą składu produktu pod nazwą 'KUP ONLINE’. 
 
 

Metoda Curly Girl

Wywodzi się z USA i została opisana przez stylistkę fryzur i ekspertkę od loków – Lorraine Massey. Została stworzona z myślą o kręconych włosach. Na przestrzeni lat zasady metody CG ewoluowały, zwłaszcza gdy okazało się, jak istotną, jak nie najistotniejszą kwestią, jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Obecnie szampony na co dzień z łagodnymi detergentami są akceptowalne, ale nie mogą zawierać składników oblepiających typu 'polyquaternia’, 'quaternia’, silikony. Również niezależnie od miejsca w składzie, metoda Curly Girl nie akceptuje Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, silikonów, wosków i olejów mineralnych.
 

Pamiętaj, że można świadomie pielęgnować włosy nie stosując metody Curly Girl, która między innymi nie akceptuje szamponów o średniej mocy działania (z bardzo małymi wyjątkami). Być może akurat Twoja skóra głowy będzie takich potrzebować. Podobnie z Isopropyl Alcohol, który będąc daleko w składzie niektórych kosmetyków, wcale nie musi działać wysuszająco z racji bardzo niskiego stężenia. 

 

Metoda OMO

Metoda mycia włosów składająca się z następujących kroków: 1O – Odżywienia, M – Mycia, 2O – Odżywienia. Najczęściej sprawdza się na włosach wymagających, suchych, zniszczonych, rozjaśnionych – wysokoporowatych. Po spłukaniu włosów wodą, nakłada się 1O (odżywkę do mycia), następnie na skórę głowy zostaje zaaplikowany szampon (M). Po dokładnym umyciu, spłukujemy całość z włosów. Następnie zostaje użyta maska na łodydze włosa, którą spłukuje się po 5-30 minutach. Przy włosach o niskiej i średniej porowatości najczęściej stosuje się metody OM, MO, które są mniej dociążające.

Moce działania szamponu

Szampony dzielimy na łagodne, średnie i mocne. Oceniamy je po składzie i ogólnej wiedzy na ich temat, dlatego powinny być traktowane jedynie jako wskazówka. Moc działania szamponu dostosowujemy do obecnego stanu skóry głowy i jej potrzeb. Można żonglować mocami działania pomiędzy poszczególnymi myciami.

Odżywka do mycia

Jest to bezsilikonowy produkt zawierający najbardziej łagodne detergenty – kationowe (np. Cetrimonium Chloride, Behentrimonium Chloride). Tego typu odżywka sprawdzi się do emulgowania (zmywania) oleju oraz mycia włosów na długości w metodzie OMO jako 1O.

Odżywki do olejowania na podkład

Są to odżywki/maski, które są podkładem dla oleju po wcześniejszym zwilżeniu włosów wodą. Najlepiej, aby nie zawierały silikonów i były typowo nawilżające (H – humektantowe). Jako podkład można też stosować odżywki zawierające proteiny (P) i emolienty (E).

Odżywki do spłukiwania

Są to odżywki tradycyjne, które można trzymać od kilku minut do max 30 na włosach. Mogą też być traktowane jako maski do włosów, zwłaszcza te z bogatszym składem.

P

Skrót od PROTEIN. Jest to jeden z trzech filarów Równowagi PEH. Proteiny to inaczej białka. Są substancjami, które budują Nasze włosy. Pełnią funkcję 'cementu’ tzn. wypełniają ubytki w łusce włosa i krótkotrwale w jakimś stopniu ją regenerują i uelastyczniają. Odżywki/maski z proteinami mogą się sprawdzić przy włosach, które nie chcą się kręcić jak wcześniej, przyklapniętych, matowych, sztywnych, bez objętości.

E

Skrót od EMOLIENTÓW. Jest to jeden z trzech filarów Równowagi PEH. Emolienty tworzą ochronną, natłuszczającą warstwę na powierzchni włosa. Chronią przed zniszczeniem, zatrzymują nawilżenie i wygładzają. Okrywając łuskę włosa, nie pozwalają wodzie w nadmiarze z niej odparować oraz w znacznym stopniu ograniczają puszenie. Odżywki/maski emolientowe mogą się sprawdzić przy włosach spuszonych, 'fruwających na wietrze’, zbyt lekkich i podatnych do elektryzowania.

H

Skrót od HUMEKTANTÓW. Jest to jeden z trzech filarów Równowagi PEH. Humektanty odpowiedają za nawilżenie włosów. Mają zdolność łączenia się z wodą i dzięki temu magazynują się na łusce włosa = nawilżają. Odżywki/maski z humektantami mogą się sprawdzić przy włosach suchych, szorstkich, nadmiernie obciążonych, bez objętości.

 

PH, EH

Skróty dotyczące Równowagi PEH. Oznaczają one, że kosmetyk jest np. „Proteinowo-Humektantowy” – w składzie zawiera proteiny i humektanty, „Emolientowo-Humektantowy” – w składzie mamy emolienty i humektanty. Jest to również wskazówka. Pamiętajmy, że składniki w składzie są układane wg. stężeń – od najwyższego do najniższego. Składniki w stężeniu mniejszym niż 1% mogą być ułożone w dowolnej kolejności. Wysokość procentową stężeń znają tylko producenci. Stąd warto spojrzeć na analizę składu i zwrócić uwagę w jakim miejscu mamy konkretne składniki, ponieważ kosmetyk może być oznaczony jako EH, ale humektanty pojawiają się pod koniec składu i w efekcie po przetestowaniu produktu może się okazać, że nie czuć substancji nawilżających na włosach, a kosmetyk działa typowo emolientowo.

Przeciwutleniacze

Inaczej antyoksydanty. Są to związki chemiczne, których głównym zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, suchością włosów. Witamina C, która jest antyoksydantem np. działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest to słowo często spotykane w analizie składów.

Równowaga PEH

To zachowanie balansu między proteinami, emolientami i humektantami. Nie trzeba ich stosować w takich samych ilościach. Chodzi o odpowiedni balans, taki, który lubią nasze włosy. Najistotniejsze w równowadze PEH jest świadome stosowanie kosmetyków, wiedząc jaki mają PEH oraz obserwacja włosów i wyciąganie wniosków.

 

Wcierki olejowe

Posiadają oleistą konsystencję. Nie wnikają całkowicie, zazwyczaj pozostawiają natłuszczoną skórę i oklapnięte włosy. W związku z tym zaleca się ich używanie na 30 minut przed myciem. Dodatkowo należy obserwować skórę głowy, ponieważ nie każda jest w stanie polubić się z tego typu produktami. W razie potrzeby, umyć podwójnie skórę głowy szamponem.
 
 

Wcierki alkoholowe

Zawierają alkohol w składzie (Alcohol Denat, Alcohol), którego zadaniem jest dodatkowe wspomaganie wnikania substancji aktywnych z wcierek/ser w głąb skóry głowy. Alkohol posiada też właściwości wysuszające, więc tego typu kosmetyki są mocniejsze i nie będą odpowiednie dla wszystkich. Najlepiej jest je stosować przed myciem, z częstotliwością dopasowaną do potrzeb i wrażliwości skóry głowy.
 
 

Wcierki bezalkoholowe

Nie zawierają alkoholu, który bywa wysuszający. Dzięki temu są bardziej uniwersalne pod kątem wyboru do typów skóry głowy. Można je stosować przed myciem i po. Mogą się również sprawdzić do użytku codziennego.
 
 

Wcierki wodne

Posiadają wodną konsystencję. Wnikają w skórę głowy i nie zostawiają śladu. W związku z tym mogą być stosowane nawet codziennie, ale wciąż trzeba brać pod uwagę potrzeby naszej skóry głowy. Ponadto należy pamiętać, że mimo braku olejów, niektóre składy wodnych wcierek/ser mogą dawać lekki przyklap, zamiast uniesienia od nasady.
 
 

Świadoma pielęgnacja włosów

Polega na dbaniu o skórę głowy i włosy zgodnie z ich potrzebami. To stosowanie kosmetyków z odpowiednimi, dobrymi składami. Obserwacja włosów, wyciąganie wniosków, bycie elastycznym i otwartym na zmiany wraz z upływem czasu. To brak oczekiwań i bycie wolnym w pielęgnacji, ponieważ trzeba być najbardziej uważnym na własne włosy i dawać im to co lubią najbardziej, nawet jeśli jest to wbrew ogólnie przyjętym zasadom 🙂

Zakwaszające

Spraye, mgiełki i płukanki zakwaszające domykają łuskę włosa, wygładzają i nadają połysk. Warto je stosować z odpowiednią częstotliwością (raz na tydzień lub 2 tygodnie wg. potrzeb i częstotliwości myć), aby nie doprowadzić do odwrotnych efektów takich jak przesuszenie włosów.